Kontaktní osoba pro jižní Čechy

Novou posilou našeho týmu je stromolezec Mgr. Jan Toman. Je kontaktní osobou pro celý jihočeský region, ve kterém kromě práce samotné má na starosti i prohlídky stromů, oceňování a vedení zakázek včetně odborných konzultací a posudků. Narozen roku 1974 strávil převážnou většinu svého života v Českých Budějovicích. Po několikaletém pedagogickém…

Číst dále

Použití dřeva jehličnanů

Posledním článkem ukončíme sérii o použití dřeva. Čekají nás jehličnany. • borovice – patří k našim tvrdším jehličnanům, přesto je dřevo relativně měkké, ale odolné; oblíbené v nábytkářství pro svůj odstín, používané na okna, dveře, trámy, pražce. • jalovec – uzení (především v závěru procesu pro aroma). • jedle –   materiál jak pro…

Číst dále

Použití dřeva listnatých keřů

A máme tu další pokračování v sérii použití dřeva. Listnaté keře • jeřáb – těžké tvrdé dřevo, využívá se k výrobě fléten. Dříve dřevěné hřeby, tkalcovské člunky, šrouby, válce mandlů, řeznické špalky. • líska obecná – měkké pružné dřevo, dnes bez průmyslového využití, dříve se používaly především pařezové výmladky (pruty)…

Číst dále

Využití dřeva ovocných stromů

Přinášíme vám pokračování použití dřeva. Tentokrát se podíváme na: Ovocné listnáče • hrušeň – tvrdé houževnaté dřevo, je pevné, nebortí se, velmi vhodné k soustružení, dřevořezbám, hudební nástroje, používalo se k výrobě dřevěných závitů (svěráky, lisy). • jabloň – vzhledově podobné třešni a hrušni, tvrdé dřevo, ale dobře se zpracovává, vhodné k…

Číst dále

Využití dřeva listnatých stromů

Níže přikládám abecedně řazený seznam dřevin (v dnešní aktualitě vám přiblížím využití dřeva listnatých stromů, v následujících aktualitách se dozvíte více o využití dřeva ovocných dřevin, listnatých keřů a jehličnanů) Listnaté stromy babyka – jedno z našich nejtvrdších dřev, velmi vhodné k soustružení buk lesní – tvrdé dřevo ale nevyniká trvanlivostí. Je…

Číst dále

Arfema na vlnách českého rozhlasu Region

Poslechněte si povídání Matěje Ferjenčíka o tom, co je arboristika, na vlnách Českého rozhlasu. Arborista musí umět především majiteli stromu poradit, co je potřeba s dřevinou udělat. „Arborista hledá kompromis mezi potřebou stromu a potřebou člověka. Strom sám o sobě ořez nepotřebuje, většinou jde o bezpečnost lidí a o ochranu…

Číst dále

Typy řezu stromů dle standardu

V tomto článku se pokusím krátce vysvětlit v praxi nejvíce využívané typy řezu stromů. Postupuji podle pořadí, ve kterém jsou uvedeny ve standardu (číslo 02 002 Řez stromů), který vysvětluji v minulém článku. Vynechávám řezy v praxi málo používané. Upozorňuji, že se jedná o hodně zjednodušený výklad, přesné znění je uvedeno vždy přímo…

Číst dále

Standard řezu stromů

Co je standard řezu Standard řezu vydává státní organizace Agentura pro ochranu přírody a krajiny, která je zpracovává ve spolupráci s akademickými pracovišti a dalšími odbornými autoritami (například Mendelova lesnická a zemědělská univerzita v Brně). Dokument má charakter doporučení (nejedná se tedy o technickou normu). Je to detailní popis toho jak…

Číst dále

Právní náležitosti pokácení stromu

Když se rozhodnete pokácet strom, přemýšlejte dobře, jestli opravdu chcete strom pokácet. Je normální, že ze stromu padá listí, že strom dělá stín, že se stromy za větru naklánějí a kývají. Ne každé poškození stromu či každá houba na stromu znamenají, že strom spadne. Vhodné můžeme být se před rozhodnutím poradit přímo…

Číst dále